Wywiad

"I śmieszno, i straszno" - wywiad z Maciejem Pietrasikiem z Taurus Media

Aleja Komiksu

Czym się zajmujesz poza wydawaniem komiksów?

Nie zagłębiając się w szczegóły: mam również spółkę zajmującą się w skrócie szkoleniem i rekrutacją pracowników dla działów handlowych firm głównie z branży B2B. No i oczywiście jestem współwłaścicielem sklepu „Centrum Komiksu”
Jakie masz zainteresowania poza komiksem?
Jak czas pozwala to oddaję się oglądanie filmów (preferuję filmy „wojenne” i kreskówki – Simpsons, FMA, Samurai Jack) lub czytaniu książek (w 90% rodzima fantastyka i fantasy). Pasjonuje mnie również historia ze szczególnym uwzględnieniem historii wojen polskich (kocham Rzeczpospolitą XVII w.)

Czy będziecie nadal wydawać polskich autorów? Jakie są szanse na kontynuowanie Yoela? Czy KRL już nad czymś pracuje?

Jak najbardziej chcemy wydawać komiksy polskich autorów, oczywiście jeżeli będą one pasowały ogólnie rzecz biorąc do tego rodzaju komiksu, jaki wydajemy (historie obyczajowe, sensacja, horror). Szansa na kontynuację jest zawsze, chociaż obecnie nasz wzrok jest bardziej zwrócony w stronę Pawła Zycha który podejmuje tytaniczne wysiłki i tworzy komiks historyczny (wstępnie rozpisany na trzy tomy po około 100 stron każdy) – roboczy tytuł cyklu brzmi „Infamis”.
Czy KRL nad czymś pracuje w tej chwili nie mam pojęcia, ale znając go to myślę, że nad 3-4 projektami naraz (taki już jest z niego pracuś). Przy okazji pozdrawiam.

pawelzychimaciejpietrasik

Paweł Zych i Maciej Pietrasik podczas MFK 2006


Kiedy kolejne komiksy? Kapela? Trupy? I co było przyczyną opóźnienia?

Na wstępie opóźnienia wynikały z przejściowej zadyszki finansowej (z jednej strony lekkie przestrzelenie nakładów 3 tytułów, z drugiej nie wywiązywanie się naszych kilku odbiorców z zobowiązań finansowych), potem przyczyna była trywialna - drukarnia, z którą współpracujemy nie wywiązuje się na czas z terminów a inne również są obłożone robotą (mówię oczywiście o tych przystępnych cenowo). Mam nadzieję, że „Kapela” ukaże się w styczniu (około 15-20), natomiast następny tom „Trupów” na WSK w marcu (jest już przetłumaczona i oczekujemy materiałów do DTP, które powinniśmy otrzymać na początku stycznia. Intensywnie również pracujemy nad 1 tomem serii „Strangers in Paradise” (chcemy go wydać na WSK – ale to niezła cegła, bo liczy około 350 stron i praca na nią jest bardzo czasochłonna)

W jaki sposób zamierzacie walczyć o czytelników? Zmusiliście ich do wykazania sporej cierpliwości...

Walczyć? No cóż, nie ta branża, nie te pieniądze żeby inwestować w kampanie reklamowe. Mam nadzieję, że obronimy się wydając ciekawe i oryginalne dla czytelnika tytuły (chociażby komiks portugalski, który według mnie ma ogromny potencjał intelektualny)
Jaki będzie wasz cykl wydawniczy? Czy też macie zamiar wydawać komiksy tak jak teraz - nieregularnie?
Nie chcę się do niczego zobowiązywać, aby nie być ewentualnie „kłamcą”, ale dołożymy wszelkich starań, aby dojść do poziomu 1-2 tytułów co miesiąc. Ale to potrwa, więc na tą chwilę raczej pewniejsze jest wydawanie 2 tytułów, co 2 miesiące.

Jakie są zapowiedzi na nowy rok, czy macie w planach nowe albumy?

Jak już wspomniałem, będziemy kontynuowali serię „Żywe Trupy” – w 2008 2 lub 3 kolejne tomy, 2 tomy komiksu, Jose Fernandesa „Najgorsza Kapela Świata” (drugi tom na MFK), 1-2 tomy serii „Strangers in Paradise”, zebrane w jednym tomie 3 TPB z serii Za Królową i Ojczyznę (tytuł Odtajnione).

Czy myślicie o koprodukcji z innymi wydawcami?

Koprodukcja jest świetnym pomysłem. Rodzi się jednak pytanie, z kim? Po co innym polskim wydawcom ktoś do dzielenia się ewentualnym zyskiem a wydawcy z zachodu no cóż oni w większości tytułów są daleko przed nami i koprodukcja jest możliwa tylko wtedy, gdy będą robili dodruki. Oczywiście szukamy ciągle i prowadzimy szereg rozmów.


Opublikowano:

Strona
<<   2 z 3 >>  Tagi

Taurus Media Wywiad

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

demien -

Bardzo zgrabnie pan Pietrasik opuścił odpowiedź na temat Zbira, a szkoda, bo seria ma swych fanów.

Noir -

Z tymi kompleksami w jedną bądź drugą stronę i zamykaniem się w getcie "wtajemniczonych" - święta racja.

strz1 -

W moje gusta za bardzo nie trafiaja, ewentualnie jeden tytul jeszcze, jeszcze ale biorac pod uwage moje mozliwosci wole co innego. Ale niech wydaja, zawsze znajdzie sie jakis chetny i zawsze jakas wieksza konkurencja. Przynajmniej widac ze nie padna jeszcze przez jakis czas czego im i innym wydawnictwom bardzo zycze.

lion -

Panie Pietrasik, a co z Ja wampirem, Goonem i kolejnymi tomami Queen and country? :roll: .
Może najpierw wypadałoby pokończyć te tytuły, które rozpoczeliście, a nie będziecie się teraz babrać w nowych seriach :roll: .
I co z Mr Punchem, wydacie to w końcu, bo ludzie czekają na ten komiks, a tu ciągle dupa blada :roll:
lion

bambule -

Ja osobiście żałuję że nie będzie kontynuacji "Straceńców"
Szkoda, bo lubię ten komiks (pod względem fabuły na równi z "100" Naboi")