baner

Rzut Okiem

Kurczak ze śliwkami

Yaqza, Yaqza
9/10
Kurczak ze śliwkami
9/10
„Kurczak” udowadnia, że Satrapi wyśmienicie czuje język komiksu - i w obrębie tego medium potrafi dowolnie manipulować formą. O ile Persepolis bliższe było dokumentowi/reportażowi pozbawionemu ekstrawaganckich form wyrazu (ponieważ ich tak naprawdę... nie potrzebowało), tak opowieść o Nasserze Alim od pierwszych stronic zabiera nas w poetycką podróż po zakamarkach duszy człowieka stojącego na skraju śmierci. Czy można znaleźć lepszy moment, by dokonać podsumowania swego życia?
Gdy Nasser przywołuje w pamięci obrazy z przeszłości - wizje swoich losów, i my mamy możliwość wniknięcia w tę najintymniejszą ze sfer, poznając prawdę z punktu widzenia naszego gospodarza.

Opowieść podzielona została na rozdziały-dni, pełniące rolę zegara odliczającego godziny do wielkiego finału; każdy kolejny niesie ze sobą porcję rozwikłanych tajemnic, mistycznych spotkań i rachunków zysków i strat.
Zdarzy się, że jedno wydarzenie ujrzymy oczami dwojga ludzi – tak pozornie bliskich sobie przez długie lata, a tak różnie odbierających te same fakty. Kiedy indziej autorka pozwoli nam opuścić na chwilę towarzystwo Nassera, by przyjąć rolę obserwatora i odkryć/zrozumieć kolejne tajemnice, nieznane nawet wielkiemu muzykowi, lub poprowadzi nas z pokoju do pokoju, z teraźniejszości w przeszłość, kolejnymi drzwiami zaś – w przyszłość, dla samego Nassera na zawsze ukrytą...
„Kurczak” pokazuje jak skomplikowane są losy każdego z nas, jak wiele czynników wpływa na osobowość, i jak proza życia burzy marzenia o idylli... Ale tak jak kij ma zawsze dwa końce, moneta zaś dwie strony, tak i przypadków Nassera nie można podsumować jednoznacznie – bo w „Kurczaku” pojawiają się i inne postaci, a one także mają swoje racje...
Wszystko jest podane w sposób, dzięki któremu nie popadamy w morowy nastrój – ot, lekka opowieść, pełna humoru. Opowieść, która z kartki na kartkę zyskuje zupełnie inne oblicze. Od „Kurczaka” bije ciepło, które towarzyszy nam także po skończonej lekturze – a to rzadka umiejętność, za która autorce należą się brawa.

Graficznie Satrapi na tym samym poziomie co przy okazji „Persepolis” – ale z dużo większą dozą artystycznej swobody.

Warto zainwestować, nawet mimo stosunkowo wysokiej ceny – mnie komiks najzwyczajniej urzekł.

Opublikowano:



Kurczak ze śliwkami

Kurczak ze śliwkami

Scenariusz: Marjane Satrapi
Rysunki: Marjane Satrapi
Wydanie: I
Data wydania: Wrzesień 2006
Tytuł oryginału: Poulet aux prunes
Rok wydania oryginału: 2004
Wydawca oryginału: L'Association
Tłumaczenie: Wojciech Nowicki
Druk: cz-b, offset
Oprawa: kartonowa
Format: B5
Stron: 88
Cena: 32,40 zł
Wydawnictwo: Post
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Kurczak ze śliwkami Kurczak ze śliwkami Kurczak ze śliwkami

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-