baner

Artykuł

Paradise Kiss

Karol Wiśniewski

W bajce i w życiu

W rzeczywistości ci młodzi ludzie wyglądający na pierwszy rzut oka jak kontestatorzy systemu, doskonale się w niego wpisują. Ich marzeniem jest pierwsza nagroda na szkolnym pokazie, stypendium na zagranicznej uczelni. By osiągnąć cel poświęcają swe inne zajęcia oraz swój indywidualizm (np. decyzja Yuraki o zyskaniu „wolności” jest dla nich mocnym szokiem – oni nigdy nie rzuciliby szkoły). Na szczęście autorka promuje w tych miejscach pozytywne wzorce, nie ma więc żadnego podkładania świni konkurencji ani „wyścigu szczurów”. Yurako otrzymuje też więcej pomocy niż mogłaby się spodziewać w rzeczywistości – zwykle od bohaterów z „normalniejszymi” rodzinami.
Jasno trzeba powiedzieć: mimo iż „Paradise Kiss” ukazuje wiele problemów natury społecznej i międzyludzkiej, to wciąż jest to komiks skierowany głównie do młodych dziewcząt. Daleko mu do realizmu, zwłaszcza w osobie Yuraki, co zresztą nie dziwi, gdyż ona właśnie jest odpowiednikiem baśniowego brzydkiego kaczątka lub nawet Kopciuszka. I tak: Yuraki, mimo drobnych potknięć, bardzo łatwo zdobywa pracę modelki. Nie dotykają jej również ciemne strony zawodu: nikt nie próbuje jej wykorzystywać jako pracownika czy molestować seksualnie. Odnosi same sukcesy, nie okupione żadną z przypadłości typowych dla tego środowiska: anoreksją, bulimią, alkoholizmem czy narkomanią. Yuraki kreowana jest na postać niezależną, podczas gdy japońskie kobiety nadal zachowują uległość wobec mężczyzn. Tutaj uległość dotyczy wyłącznie charyzmy Koizumiego i ma niemal masowy zasięg.

Duch i ciało

Takie słabsze momenty wynagradza natomiast sposób ukazania miłości i seksu. Na początku pojawia się standardowy trójkąt miłosny pt. „kogo wybrać”, bez miłości fizycznej. Następnie dochodzi drugi trójkąt, który ma punkty styczne z poprzednim. W trzecim etapie pojawia się seks oraz „wielokąt” skoncentrowany na biseksualnym Koizumim. Sam seks pokazuje w „Paradise Kiss” kilka twarzy. Mamy relaksującą rozkosz, w której doszukiwać się można uczucia, jest też prawdziwa miłość (acz niedojrzała) połączona z miłością cielesną. Wreszcie pojawia się seks jako sposób na zaspokojenie żądz, bez względu na koszty. Oznacza to nie tylko przedmiotowe traktowanie partnera, ale także gwałt, który jednak nie jest tu jednoznacznie potępiony.
Inną kwestią jest brak miłości wewnątrz rodziny. Pojawia się tu bowiem i dziecko walczące o miłość matki, ale także i matka walcząca o odwzajemnienie uczucia od swego dziecka. Konsekwencją braku miłości jest brak bezpieczeństwa, który bohaterowie starają sobie rekompensować w różny sposób. Wynika z tego problem akceptacji, a raczej usilnego jej poszukiwania u innych. Akceptacji nie tylko odmiennych preferencji, ale także własnego pomysłu na życie, czy swoich dziwactw. Na tym polega właśnie sens zakończenia „Paradise Kiss”: zamiast standardowego „miłość wszystko zwycięży i tylko ona się liczy” otrzymujemy nieco inne przesłanie. Szczęście polega tu na odnalezieniu akceptacji oraz odniesieniu sukcesu w życiu zawodowym przy boku ukochanej osoby.

Opublikowano:

Strona
<<   3 z 4 >>  



Tagi

Manga Paradise Kiss

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

repek -

Bardzo fajny tekst. Nie zgadzam się tylko ze zdaniem, że to manga dla dziewczyn. :) No dobra, wiem, że dla dziewczyn, co nie zmienia faktu, że jest to jeden z moich ulubionych japońskich komiksów. Rewelacja, podpisuję się wszystkimi trzema rękami pod opiniami autora.
Pozdrówka