Artykuł

Paradise Kiss

Karol Wiśniewski

Społeczeństwo

Analizę społeczeństwa rozpoczniemy od jego podstawowej komórki. W „Paradise Kiss” mamy jej kilka modeli. Rodzina Yuraki to typowa klasa średnia: dwoje dzieci, matka opiekująca się domem i wiecznie nieobecny ojciec. Priorytetem rodzinnym jest zapewnić dzieciom przyszłość, co przejawi się przez wzmożoną dyscyplinę, w tym przypadku dotyczącą tylko córki – jej młodszy brat ma dużo lepsze oceny, przez co cieszy się akceptacją matki. Yuraki przez całe życie stara się o to samo, jednak z marnym skutkiem – wszystko, co otrzymuje, to pouczenia bądź „wychowawcze” policzki.
Z drugiej strony mamy rodziny bogatsze: Koizumiego wraz z matką, oraz transwestytę Izabellę. Koizumi jest synem z nieprawego łoża, jednak bogaty ojciec utrzymuje go i funduje mu wszelkie dobra, których mu potrzeba. Izabella to niemalże arystokrata – o czym najlepiej świadczy pałac, w którym mieszka. Jednak pieniądze szczęścia nie dają – co najwyżej potrafią zapewnić wygodne bycie nieszczęśliwym. Dlatego też bogaci bohaterowie dzięki pieniądzom mogą pozwolić sobie na nieukrywanie swego stylu życia. Jouji „George” Koizumi jest bowiem zdeklarowanym biseksualistą, a Izabella to jawny transwestyta. Jednak tak naprawdę brakuje im rodzinnego ciepła, szczególnie widać to u Koizumiego, który wyrósł na egoistę nie znającego umiaru w zaspokajaniu swych ambicji.
Niejako pośrodku mamy rodziny Miwako Sakurady oraz Arashiego Nagase, które nie mają nic przeciwko związkom i wyborom swych dzieci. Jednak choć to sytuacja najbardziej zbliżona do ideału, to trzeba zauważyć, że Arashi Nagasa powiela wzór matki, a Miwako jest kopią swej siostry, uznanej projektantki. Niewiele więc w tym własnej woli.

Kwestia wyboru też nie jest jednoznaczna. Yuraki sądzi, że jej rówieśnicy z „Paradise Kiss” mają pełną swobodę w kształtowaniu swego życia i przyszłości. Myśląc, że tworzą ten lepszy, lżejszy świat stara się do nich dopasować, poprzez dość radykalne środki – ucieczka z domu, rezygnacja ze szkoły, poszukiwanie pracy. Dopiero później dociera do niej, iż tak naprawdę to właśnie ci „dziwacy” poważnie traktują życie, ciężko pracując na swój sukces. Ich jedynym szczęściem jest fakt, iż zajmują się czymś co lubią – w przeciwieństwie do Yuraki. I w przeciwieństwie do niej wiedzą, że aby odnieść sukces muszą iść na kompromisy, czyli zamiast realizować własne fantazje artystyczne - zaspokajać realne potrzeby klientów. Do tych reguł nie chce dostosować się tylko Koizumi i płaci za to odpowiednią cenę.

Opublikowano:

Strona
<<   2 z 4 >>  Tagi

Manga Paradise Kiss

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

repek -

Bardzo fajny tekst. Nie zgadzam się tylko ze zdaniem, że to manga dla dziewczyn. :) No dobra, wiem, że dla dziewczyn, co nie zmienia faktu, że jest to jeden z moich ulubionych japońskich komiksów. Rewelacja, podpisuję się wszystkimi trzema rękami pod opiniami autora.
Pozdrówka