baner

ARCHIWUM WIEŚCI

2015-12-31 - Recenzje

Wielki, skromny człowiek


Niewielu w Polsce mamy artystów, którzy zrobili międzynarodową karierę na taką skalę jak Grzegorz Rosiński, współtwórca jednej z ważniejszych serii komiksowych: „Thorgala”. A już artystów o globalnej sławie, a związanych z komiksem, można by zliczyć zapewne na palcach jednej ręki.

Karol Sus recenzuje album "Monografia. Grzegorz Rosiński".
2015-12-31 - Zapowiedzi

Kaczor Donald miesięcznikiem


Od stycznia 2016 roku magazyn z komiksami "Kaczor Donald" będzie ukazywać się raz w miesiącu. Od połowy 2012 roku KD wychodził jako dwutygodnik, wcześniej przez 18 lat był tygodnikiem.
2015-12-30 - Recenzje

Spider-Ośmiornica: Geneza



„Ostatnie życzenie” to historia, która rewolucjonizuje przygody Spider-mana. Który to już raz, chciałoby się zapytać...


Paweł Panic recenzuje komiks "Superior Spider-Man #01: Ostatnie życzenie".
2015-12-29 - Recenzje

Metody walki z systemem


W trzech albumach pokazano trzy różne metody oporu: sabotaż, obstrukcję i informację. Za każdym razem przykryte są warstwą lukru w postaci bohaterskiej gimnastyki, która ma uatrakcyjnić lekturę. To działa! A komiksy o przygodach Valeriana (i Laureliny) czyta się świetnie, mimo że mają już po 40 lat!

Maciej Pałka recenzuje komiks "Valerian. Tom 2".
2015-12-22 - Recenzje

Powrót Złotej Ery?


Druga wojna światowa, naziści, dzielni, amerykańscy żołnierze, okultyzm i nadprzyrodzone moce walczące między sobą. Brzmi dość znajomo, prawda?

Karol Sus recenzuje komiks "Świetlista Brygada".
2015-12-21 - Ukazały się

Nowości komiksowe


Do sprzedaży trafiło kilka naprawdę interesujących komiksów. Ukazały się m.in: dwa komiksy Joann Sfara, poprawione wydanie "Orient Mena", a w super cenie (19,99 zł za 148 stron) powrócił magazyn "Star Wars Komiks".
2015-12-20 - Recenzje

Krwawa konfrontacja Łowcy i Bragona


Wielka saga fantasy „W poszukiwaniu Ptaka Czasu”, składająca się z ośmiu tomów, nieubłaganie zbliża się do finału. Przede mną leży już przedostatnia część, która nosi tytuł „Łowca”. Rzecz ukazał się całkiem niedawno, bo pod koniec listopada. Warto wspomnieć, że w Polsce jest to już trzecie wydanie tej historii napisanej przez Serge'a Le Tendre'a, a narysowanej przez Régisa Loisela.

Maciej Gierszewski recenzuje komiks "W poszukiwaniu Ptaka Czasu #3: Łowca".
2015-12-16 - Recenzje

Batman ma dziewczynę, zostaje ojcem i poznaje teścia


Zbiorcze wydanie „Narodzin demona” to trzy historie – „Syn Demona”, „Narzeczona Demona” i historia tytułowa. To bardzo specyficzny zbiór - trylogia, która pierwotnie stanowiła trzy odrębne opowieści, niespójna fabularnie i nierówna rysunkowo.


Jan Sławiński recenzuje komiks "Batman. Narodziny demona".
2015-12-14 - Rozmaitości

Papcio Chmiel na okładce Zwykłego Życia


Na okładce najnowszego - listopadowego - numeru Magazynu Zwykłe Życie (którego tematem jest Kosmos) znalazł się twórca przygód Tytusa, Romka i A'Tomka - Henryk Jerzy Chmielewski. W numerze opowiada on między innymi jak wysłał swoich bohaterów w kosmos. W środku można również znaleźć komiksowy artykuł Szymona Holcmana "Papierowy kosmos".
2015-12-14 - Ukazały się

Wojenna odyseja Antka Srebrnego


Ukazały się cztery części komiksu o przygodach Antka Srebrnego "01: Obrona Grodna 1939 r.", "02: Ucieczka z nieludzkiej ziemi 1940 r.", "03: Szczury Tobruku 1941 r.", "04: Bitwa o Monte Cassino 1944 r." autorstwa Huberta Ronka (rysunki) i Tomasza Robaczewskiego (scenariusz).
2015-12-14 - Recenzje

Trójka bez sternika


Nieco banalna historia o tym, jak Batman, Superman i Wonder Woman musieli ramię w ramię przeciwstawić się złu.

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Trójca. Superman, Batman, Wonder Woman".
2015-12-12 - Recenzje

Cybopaty życie osobiste


Trzecia część przygód Tony’ego Chew niestety przynosi odrobinę rozczarowania: więcej jest kładzenia podwalin pod przyszłe wydarzenia niż samej akcji.

Tymoteusz Wronka recenzuje komiks "Chew #03: Delicje deserowe".
2015-12-09 - Rozmaitości

Przybij piątkę komiksowi #2015


Rok temu ruszyliśmy z akcją "Przybij piątkę komiksowi", czyli zabawą w polecenia fajnych komiksów do przeczytania. W tym roku też chcemy zbijać komiksowe piątki! Boże Narodzenie tuż tuż, więc i okazja idealna, żeby polecić pięć komiksów godnych uwagi i wskazać pięć osób, żeby podały dalej.
2015-12-08 - Zapowiedzi

Aspirine i Ksionz


W połowie grudnia ukażą się "Aspirine" Joana Sfara (z bohaterami z "Wampira") i "Ksionz #2: Era Muriel" duetu Marcin Rustecki i Dominik Szcześniak. Okładki i przykładowe plansze do obejrzenia przedpremierowo na Alei.
2015-12-08 - Konkurs

Wygraj MAD!


Mamy dwa egzemplarze "MAD kręci SF". Żeby je wygrać, wystarczy napisać w komentarzu, czego nie przetnie laserowy miecz? Najlepsze dwie odpowiedzi wygrywają. Konkurs trwa do czwartku, 10 grudnia do godziny 10.00. Powodzenia!
2015-12-07 - Recenzje

Bolesne przebudzenie


W dziewiątym Sandmanie nie ma wcale tak dużo tytułowego bohatera, co komiksowi wychodzi na zdrowie.

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Sandman. Panie Łaskawe".
2015-12-07 - Ukazały się

Egmont w grudniu


Do sprzedaży trafił pokaźny pakiet Egmontu, tym razem składający w 100% z komiksu zagranicznego. Głównie superhero, ale ukazał się też kolejny tom "Baśni", "Fantasy Komiks" oraz "Coutoo" Andreasa.
2015-12-05 - Recenzje

Przeciwieństwem wojny jest…


Na rynku muzycznym panuje przekonanie, że dopiero trzecia płyta jest wyznacznikiem jakości artysty, dając pełny obraz jego twórczości. W tym kontekście trzeci integral serii tworzonej przez Vaughana i Staples potwierdza wysoką formę autorów.

Karol Sus recenzuje komiks "Saga" #3.
2015-12-04 - Spotkania, wystawy, imprezy

Skład jury Złotych Kurczaków 2015


Organizatorzy wrocławskiego festiwalu komiksu niezależnego Złote Kurczaki ogłosili pełny skład pięcioosobowego jury tegorocznej imprezy. Przypominamy, że impreza odbędzie się 13 lutego 2016 we wrocławskiej Barbarze (Świdnicka 8c). Organizatorzy zachęcają również do nadsyłania zgłoszeń swoich publikacji do poszczególnych kategorii nagrody.
2015-12-03 - Spotkania, wystawy, imprezy

Debata pomiędzy komiksem azjatyckim, amerykańskim oraz europejskim


Projekt "Fantastyczni" Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na organizowany w czwartek 10 grudnia o godzinie 19:00 do warszawskiej Biocultura Cafe (ul. Sokołowska 9) na wieczorek komiksowy na którym odbędzie się debata pomiędzy komiksem azjatyckim, amerykańskim oraz europejskim. Aleja Komiksu patronuje temu wydarzeniu.
2015-12-03 - Rozmaitości

Jake Collins: Włócznia Bogów


W sieci pojawiła się kontynuacja komiksu "Jake Collins" z 2012 roku - pod tytułem "Jake Collins: Włócznia Bogów". W stworzenie rysunków do scenariusza Jarka Polara zaangażowanych było dwanaścioro rożnych rysowników i rysowniczek. Więcej szczegółów w rozwinięciu newsa.
2015-12-03 - Galeria

Hulk. Szary


Okładka i przykładowe plansze z komiksu "Hulk. Szary", którego rysownikiem jest Tim Sale, a kolorystą Matt Hollingsworth. Scenariusz napisał zaś Jeph Loeb. Komiks ukaże się w połowie grudnia.
2015-12-03 - Recenzje

Piekło jest w nas?


Na fali czytelniczego zainteresowania westernami oficyna Taurus Media zdecydowała się wydać tytuł „Do piekła i z powrotem”. Album zawiera dwa tomy serii „Bouncer”, które stanowią narracyjną całość. Nie jest to rzecz miła ani przyjemna, ale może tym bardziej wciągająca.

Maciej Gierszewski recenzuje komiks "Bouncer. Do piekła i z powrotem".
2015-12-02 - Spotkania, wystawy, imprezy

Spotkanie autorskie i warsztaty z Sebastianem Frąckiewiczem


W piątek 4 grudnia w białostockim Instytucie Socjologii UwB (pl. Uniwersytecki 1) odbędzie się spotkanie autorskie z Sebastianem Frąckiewiczem wokół publikacji "Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce". Jakiś czas temu na Alei ukazał się wywiad z Sebastianem Frąckiewiczem dotyczący w większości właśnie street artu. Na 5 grudnia zaplanowano również bezpłatne warsztaty z Sebastianem Frąckiewiczem dotyczące sztuki w przestrzeni miejskiej.
2015-12-01 - Recenzje

Pytania bez odpowiedzi


Chciałbym pochwalić, ale byłaby to propaganda sukcesu. To nie jest pismo, jakie chciałbym czytać, gdy skończę własną pisaninę, by znaleźć punkt odniesienia. "Zeszyty Komiksowe" o polskiej kulturze komiksowej może i zadają pewne istotne pytania, ale odnoszą porażkę przy próbie odpowiedzi.

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Zeszyty komiksowe #20: Polska kultura komiksu. Przemysł komiksowy w Polsce".