baner

ARCHIWUM WIEŚCI

2014-10-31 - Zapowiedzi

Śledzinski i Kurasiński zbierają na komiks


Najpierw Artur Kurasinski i Michał Śledziński stworzyli pierwszą cześć tetralogii "Strange Years" zatytułowaną "Autumn", potem udostępnili ją za darmo ze specjalną ścieżką dźwiękową. Teraz na wspieram.to zbierają na wydanie komiksu drukiem. Potrzeba 7000 złotych, żeby wydać 750 komiksów. Aleja Komiksu poleca ten projekt.
2014-10-30 - Recenzje

Batmanowi do śmiechu nie będzie


Joker jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych złoczyńców spośród wszystkich występujących w komiksowych seriach. Postać ta, jako niespełna rozumu stały bywalec zakładu dla obłąkanych przestępców, daje ogromne możliwości kreacji scenarzystom. Kolejni twórcy biorą więc z ochotą na warsztat postać zbrodniarza, próbując wycisnąć z niej coraz więcej i więcej. Podobnie jest w przypadku Eda Brubakera i jego komiksu „Człowiek który się śmieje”.

Karol Sus recenzuje komiks "Batmanowi do śmiechu nie będzie".
2014-10-27 - Spotkania, wystawy, imprezy

Złote Kurczaki 2014


W sobotę 17 stycznia 2015 we wrocławskim CRZ Krzywy Komin (ul. Stanisława Dubois 33-35a) odbędzie się druga edycja "Złotych Kurczaków", imprezy poświęconej niezależnej scenie komiksowej. Motywem przewodnim Imprezy jest KOSMOS. Aleja Komiksu objęła to wydarzenie swoim patronatem.
2014-10-27 - Rozmaitości

Przybij piątkę komiksowi


Raperzy nagrywają szesnastki, fejsbukowicze układają listy książek. Komiksowo też może się bawić! „Przybij piątkę komiksowi” to zabawa i wyzwanie – trzeba wskazać pięć komiksów, które poleciłoby się osobie nieczytającej ich na co dzień, i nominować pięć osób, by zrobiły to samo. Zaczynamy!
2014-10-26 - Recenzje

Opowieści z torowiska


Tomasz „Spell” Grządziela od dobrych paru lat uchodzi za jednego z lepszych polskich komiksiarzy młodego pokolenia. Przez ten okres można było zapoznać się z jego pracami w rozmaitych magazynach i wydawnictwach „zinopodobnych”. Czas był zatem najwyższy, aby na rynku pojawił się jego albumowy debiut.

Paweł Panic recenzuje komiks "Ostatni przystanek".
2014-10-25 - Rozmaitości

Prosto z Kadru 355 o Naruto


25 października gościem 355 odcinka Prosto z Kadru będzie Wojciech Smoła, redaktor naczelny Shippuuden.pl. Audycja będzie poświęcona serii Naruto, która oficjalnie ma się zakończyć 4 listopada 2014! Program emitowany będzie o 15:00 w Radio Afera, które można słuchać online na afera.com.pl.
2014-10-24 - Recenzje

Tajfun i szeregowiec Kromka


Wydawnictwo Ongrys systematycznie od kilku lat raczy czytelników wznowieniami komiksów często już zapomnianych, a sygnowanych nazwiskami tzw. klasyków. Sprawdźcie, czym tym razem zaskoczył.

Jan Sławiński recenzuje komiksy "Z archiwum Jerzego Wróblewskiego #4: Przygody Szeregowca Kromki" i "Tajfun: Zagadka układu C-2".
2014-10-22 - Ukazały się

Tytus, Romek i A'Tomek ponownie w kioskach


Kilka dni temu - 14 października 2014 - w kioskach i salonikach prasowych pojawiła się pierwsza (z zaplanowanych 25) księga serii komiksowej "Tytus, Romek i A'Tomek" (wyd. Prószyński Media). Pierwsza księga kosztuje 2,99 zł, pozostałe 5,99 zł. Reklamy o rozpoczęciu kolekcji można obejrzeć w telewizji. Podobną kolekcję kioskową wydawnictwo zapoczątkowało (i z sukcesem zakończyło) w 2009 roku.
2014-10-22 - Spotkania, wystawy, imprezy

Warsztaty komiksowe w Stargardzie Szczecińskim


W środę 29 października o godzinie 14:00 w związku z ósmą edycją konkursu na komiks "Mój ulubiony bohater literacki epoki XX - lecia międzywojennego" Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Stargardzie Szczecińskim (plac Majdanek 7) zaprasza na warsztaty nauczycieli języka polskiego i plastyki z uczniami zainteresowanymi tworzeniem komiksu. Warsztaty poprowadzi Michał Słomka.
2014-10-22 - Recenzje

Nigdy nie wierz kobiecym łzom


„Sin City” to jedna z sztandarowych serii stworzonych przez niezwykle utalentowanego twórcę, Franka Millera. Jednocześnie jest to komiks kultowy, zasługujący na swoje miejsce w biblioteczce każdego komiksowego fana. Teraz, dzięki filmowej premierze drugiej części adaptacji komiksu, zebranie wszystkich albumów jest znowu możliwe. Egmont bowiem zdecydował się na dodruk wszystkich wyprzedanych dotąd części.

Karol Sus recenzuje komiks "Sin City #2: Damulka warta grzechu".
2014-10-20 - Ukazały się

Sharla w albumie


Sharla to bohaterka komiksu Michała Zalewskiego, którego epizody można było przeczytać w toruńskim zinie komiksowym "Akt". Teraz zebrano te epizody i umieszczono je w 24 stronicowym albumie. Okładka, przykładowa plansza oraz informacja, jak album można zakupić w rozwinięciu newsa.
2014-10-20 - Konkurs

Papierowe chłopaki do wygrania


Jeśli ciągle nie znacie komiksu "Papierowe chłopaki" Romana Przylipiaka (scenariusz) i Michała Oraszka (rysunki), to teraz może to się zmienić. Wspólnie z Wydawnictwem Marina ponownie organizujemy konkurs, w którym można wygrać aż trzy egzemplarze tego komiksu! Wystarczy napisać w komentarzu pod tą informacją: dlaczego morze jest fajniejsze od gór? Najciekawsze uzasadnienia (lub zaprzeczenia) nagrodzimy! Konkurs kończy się 23 października o godzinie 23.59.
2014-10-20 - Spotkania, wystawy, imprezy

Wilq w Krakowie


Między 23 a 26 października odbędą się 18. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Gośćmi imprezy będą między innymi autorzy Wilqa. Tomasza i Bartosza Minkiewiczów będzie można spotkać w niedzielę, 26 października o godzinie 12.00 na stoisku Wydawnictwa Komiksowego (D33).
2014-10-20 - Zapowiedzi

Commissario Sigaro na wspieram.to


Dorota Kuśnierz chce sama wydać swój autorski komiks "Commissario Sigaro". Dlatego też zdecydowała się akcję crowdfundingową, która ruszy w czwartek 23 października. Do zebrania jest 3900 złotych, album będzie miał 160 stron. Aleja Komiksu wspiera ten projekt.
2014-10-20 - Recenzje

Pytania o Yansa


Jakiś czas temu kolega z pracy pytał mnie, czy warto kupić zbiorczego Yansa. Jego przekonałem. Teraz spróbuję Was.

Maciej Gierszewski przygląda się pierwszemu integralowi "Yansa".
2014-10-19 - Spotkania, wystawy, imprezy

Smoki, fiaty i rakiety w Łowiczu


Do 14 listopada w W Miejskiej Bibliotece na osiedlu Bratkowice w Łowiczu można oglądać wystawę "Smoki, fiaty i rakiety”, na której pokazano pojazdy bohaterów komiksowych. Ekspozycja jest częścią Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Jej kuratorem jest Wojtek Łowicki.
2014-10-18 - Recenzje

W opozycji do klasyki


Bruce Wayne, zanim jeszcze przywdział maskę Batmana, mierzy się z gangiem Red Hooda terroryzującym Gotham. „Rok zerowy - Tajemnicze miasto” jest kolejną próbą opowiedzenia początków legendy. Cóż, w przeszłości bywało z tym lepiej.

Tymoteusz Wronka recenzuje komiks "Batman #04. Rok zerowy – Tajemnicze miasto".
2014-10-16 - Konkurs

Konkurs na komiks historyczny - 25 lat wolności w Polsce


Muzeum Narodowe w Kielcach i Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich - Rada Oddziału w Kielcach zapraszają nauczycieli i uczniów do udziału w konkursie plastycznym "25 lat wolności w Polsce". Dla uczestników konkursu 16, 23, 30 października oraz 6 listopada w godz. 13-15.30 stworzono program jednodniowych warsztatów z zakresu tworzenia komiksów. Termin składania prac mija 14 listopada.
2014-10-16 - Spotkania, wystawy, imprezy

HOBBY 2014 (program)


Jest już program tegorocznej edycji targów HOBBY, które odbędą się między 25 a 26 października na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wśród komiksowych atrakcji znalazły się spotkania o Batmanie i Nowym DC oraz Naruto i Bleach. Spotkania poprowadzą Filip Bąk i Wojtek Nelec.
2014-10-16 - Recenzje

Totalitaryzmy końca wieku


"Wyrwij murom zęby krat. Zerwij kajdany, połam bat. A mury runą, runą, runą. I pogrzebią stary świat!"

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Fins de siecle: Falangi Czarnego Porządku. Polowanie".
2014-10-14 - Zapowiedzi

Święte królestwo


Na Targach Książki w Krakowie, które odbędą się między 23 a 26 października, ukaże się komiks Tomasza Bereźnickiego "Święte królestwo", którego scenariusz powstał we współpracy z Gabrielem Maciejewskim. Albumowi będzie towarzyszyć płyta z muzyką skomponowaną przez Bereźnickiego. Komiks ukaże się w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.
2014-10-14 - Ukazały się

Gdy cuchnące wstaje słońce...


Ojciec Rene powraca z kolejnym autorskim albumem. Trzon "Gdy cuchnące wstaje słońce..." stanowią dwie fabuły stworzone podczas "24hour comic day" w Gdańsku. Tradycyjnie już są to komiksy tylko dla dorosłego odbiorcy. Na Alei jak zwykle można obejrzeć przykładowe plansze stworzone przez tego artystę.
2014-10-13 - Konkurs

Konkurs dla nauczycieli języka francuskiego


Stowarzyszenie Europa Języków i Kultur zaprasza nauczycieli języka francuskiego do wzięcia udziału w konkursie poświęconym pracy z komiksem (Bande Dessinée) organizowanym we współpracy z Przedstawicielstwem Wallonie-Bruxelles i wydawnictwem Egmont. Zgłoszenia należy przesłać do 15 października, gotowe konspekty do 15 listopada 2014.
2014-10-13 - Zapowiedzi

Asteriks i Obeliks: Wioska bogów


"Wioska bogów" to najnowsza animacja (tym razem 3D) o Asteriksie i Obeliksie. Powstała w oparciu o 17 tom cyklu "Osiedle bogów". Polska premiera przewidziana jest na połowę lutego 2015 roku, światowa na koniec listopada 2014 roku. Można już zobaczyć francuskojęzyczny trailer.
2014-10-13 - Recenzje

Aymar spotyka Thorgala


Po półrocznej przerwie Wydawnictwo Komiksowe ruszyło z drugim sezonem „Wież Bois-Maury”, obejmującym albumy od szóstego do dziesiątego, ostatniego. Wprawdzie obawy o dokończenie serii wydawnictwo rozwiało już bardzo dawno temu, to jednak brak jakichkolwiek przesunięć i poślizgów przyjąłem z niemałą radością. Podobnie jak poprzednio, kolejne części ukazywać się będą w odstępach mniej więcej miesięcznych.

Karol Sus recenzuje komiks "Wieże Bois-Maury #6: Sigurd".
2014-10-10 - Recenzje

Trzech Myszkieterów


Na rynek komiksów dziecięcych niczym petarda wstrzeliwuje się nowy gracz. Bum Projekt wprowadza nową serię o uroczych i włochatych zwierzątkach, które na pewno ujmą najmłodszych. Rodzice też raczej nie będą się nudzić, a i fani komiksów dla dorosłych nie powinni koło nowego cyklu przechodzić obojętnie.


Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Mysia Straż: Jesień 1152 #1".
2014-10-09 - Spotkania, wystawy, imprezy

Historia według Jarodzkiego w CSN


Jutro, 10 października o godzinie 18.00 w Centrum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie premiera albumu "Kompletna historia wszechświata ze szczególnym uwzględnieniem Polski" z udziałem jego autora, Pawła Jarodzkiego. Spotkanie z artystą poprowadzi Aniela Pilarska. Na premierze pojawi się także Kuba Woynarowski. Przykładowe grafiki z komiksu oczywiście do obejrzenia już teraz na Alei.
2014-10-09 - Spotkania, wystawy, imprezy

Warsztaty komiksowe "Komiks na świecie" w Wojkowicach


W sobotę 11 października w Miejskim Ośrodku Kultury w Wojkowicach (ul. Jaworznik 6) odbędą się IV warsztaty komiksowe "Komiks na świecie". W programie znajdują się m. in. prezentacja multimedialna obrazująca historię gatunku w Polsce i na świecie, wystawa poświęcona najbardziej znanym i cenionym twórcom komiksu, zajęcia praktyczne oraz wykłady dotyczące rysunku i języka, jakim operuje komiks.
2014-10-09 - Rozmaitości

Adoptuj Pszczołę 2


Po raz drugi rusza akcja "Adoptuj pszczołę". Celem tej edycji jest stworzenie sieci 12 miejskich ogrodów dla pszczół i ludzi. Każde 650 adoptowanych pszczół pozwala na odsłonięcie specjalnego obrazka Marka Raczkowskiego.
2014-10-07 - Zapowiedzi

Dylan Dog wróci do Polski


Na stoisku wydawnictwa Bum Projekt - wydawcy "Mysiej Straży" - można było znaleźć ulotki z których wynika, że komiks z włoskim bohaterem serii komiksowej "Dylan Dog" zawita ponownie do Polski w podobnej formie jak dwa ostatnie tomy wydane przez Egmont (po dwie opowieści w zeszycie).
2014-10-05 - Recenzje

Niebezpieczna planeta


Zabójcza planeta, bohaterstwo mimo woli i niebezpieczna tajemnica. To wszystko czeka na eksploratorów Antares… i na czytelnika w komiksie o tej samej nazwie.

Tymoteusz Wronka recenzuje pierwszy tom serii "Antares".
2014-10-03 - Recenzje

Romeo i Julia w kosmosie


Pierwsze tygodnie po narodzinach dziecka są dla świeżo upieczonych rodziców naprawdę ciężkie. Trzeba odnaleźć się w zupełnie nowej sytuacji, zadbać o bezbronną istotę całkowicie zależną od innych. Nieprzespane noce, pierwsze kolki i totalny mętlik w głowie wcale nie pomagają. A co dopiero, gdy dziecko jest owocem miłości dwóch przedstawicieli gatunków pałających do siebie bezgraniczną nienawiścią. Jeśli tego mało, poszukiwane przez władze obu ras. I to wcale nie w pokojowych zamiarach.

Karol Sus recenzuje pierwszy tom serii "Saga".
2014-10-02 - Zapowiedzi

Dwa komiksy od EduArtMedia na MFKiG


Na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi swoją premierę będą miały dwa komiksy wydane przez trójmiejski EduArtMedia: "Antologia 24 Hour Comics Day – Gdańsk 2012" oraz "Wieża Eldazara" Wojciecha Olszówki. W rozwinięciu newsa szczegółowe informację i przykładowe plansze.
2014-10-02 - Rozmaitości

Komiksy w nowym numerze PROJEKTORA


W najnowszym numerze kieleckiego magazynu kulturalnego "Projektor" będzie można przeczytać o komiksach. W numerze między innymi pierwsza, przedpremierowa recenzja trzeciej części komiksu "Yorgi" zatytułowanej "Komiks, którego nie było" (scenariusz: Dariusz Rzontkowski, rysunki: Jerzy Ozga).
2014-10-01 - Rozmaitości

Ostatnie godziny zbiórki na czwartego Blera


Do końca zbiórki na wydanie czwartej części komiksowej serii "Bler" Rafała Szłapy zostało jeszcze 14 godzin. Komiks osiągnął zakładane minimum w pierwszym dniu zbiórki, ale wyższa kwota spowoduje szybsze wydanie piątej części. Komiks można wesprzeć w tym miejscu. Aleja Komiksu objęła patronatem ten komiks.
2014-10-01 - Recenzje

W obronie wolności i galijskiego stylu życia


Pomysłowi, lecz pechowi Rzymianie znajdują kolejny, zdawać by się mogło niezawodny, sposób na zwycięstwo nad niepokonanymi Galami. Wystarczy tylko w roli wodza niepokornej wioski obsadzić lojalnego im osobnika i sprawa sama się rozwiąże. Kluczem do sukcesu ma być pozbawienie Asparanoiksa władzy podczas tradycyjnej walki wodzów...

Paweł Panic recenzuje komiks "Asteriks #06: Walka wodzów".